Dailes teātris 100

Dailes teātris sadarbībā ar Latvijā vadošo mediju DELFI uzsāk teātra aizkulišu projektu Dailes teātris 100. Vairākās rakstu sērijās skatītājiem tiks atklāta ikdienā neredzamā teātra daļa, digitālā veidā stāstot par teātra kultūru un radīšanas procesu.

Idejas, skices, desmitiem cilvēku un mēnešiem ilgs darbs – kas notiek, pirms atveras skatuves priekškars? Kā darbojas teātra mehānisms, kas ir tie cilvēki, kuri palīdz tapt teātra maģijai? Ko glabā šī latviešu tautas mīlētā, bet gaistošā mākslas forma?

“Teātra skatītājam vienmēr ir interesējis, kāds ir teātra radīšanas process no iekšienes. Redzot un izprotot to skatītājam, iespējams, būs vēl interesantāk skatīties pašu izrādi. Teātra process nav tikai tas, kas notiek pirms pirmizrādes. Tas ir viss, kas notiek arī pēc tās, tas ir kritiķu darbs, tas ir izrādes nobriešanas process. Zināmas izmaiņas notiek pat pēc pirmizrādes, kad izrāde ir satikusies ar skatītāju – šīs satikšanās rezultātā. To zināt ir ne tikai interesanti, bet arī vērtīgi, lai laba teātra piedzīvojums būtu vēl pilnīgāks. Dailes teātra simtgades mēnesī vēlamies atklāt teātra neredzamo daļu. Tā kā teātra jubilejas mēnesī mums ir liegts uzņemt skatītājus klātienē, esam gandarīti, ka sadarbībā ar Latvijā vadošo mediju DELFI un Latvijas simtgades biroju ir tapis teātra procesa atklāsmes projekts Dailes teātris 100, ar kura palīdzību varēsim skatītāju vest virtuālā ceļojumā, atklājot kaut daļu no procesiem gan repertuārā bijušām un esošām izrādēm, gan tām, kurām pirmizrādes vēl priekšā,” projektā ievada Dailes teātra direktors Juris Žagars.

Projekta sešos posmos skatītājiem būs iespēja ielūkoties teātra aizkulisēs un gūt ieskatu sarežģītajā, laika un resursu ietilpīgajā izrādes tapšanas procesā. Soli pa solim izsekosim, kā ideja pārvēršas skatītājam redzamā un līdzizdzīvojamā formā, kā darbojas teātra mehānisms un kas ir tie cilvēki, kuri palīdz tapt teātra maģijai.

Teātrim ir daudz seju. Viena seja ir skatuve, kuru mēs – tumsā sēdošie skatītāji – apbrīnojam, līdzpārdzīvojam, atceramies. Cita seja ir darba vieta, kurā aktieris ir ienācis, audzis, nobriedis, izdzīvojis savas lielās lomas un tapis skatītāju atzinības iepriecināts. Vēl cita – skatītājam vienmēr apslēpta, nezināma – seja ir visa tā milzīgā mašinērija, kas dzīvo un strādā no izrādes uz izrādi, lai iemiesotu scenogrāfa, režisora, gaismu mākslinieka, komponista ieceres. Lūk, tieši šo seju mēs, godinot Dailes teātra simtgadi, gribam izgaismot. Kas tur ir, – aiz, zem, virs skatuves? Kā viņi to dabū gatavu? Kāds ir ceļš no idejas līdz dekorācijai un kā tas iespējams, ka viss šis daudzbalsīgais skatuves strādnieku, aktieru, grimētāju, mākslinieku, amatnieku, režisoru un citu teātrinieku koris spēj nodziedāt izrādi vienā balsī, vienā elpā?” projekta Dailes teātris 100 priekškaru nedaudz paver tā autors Osvalds Zebris. Dailes teātra 100. jubilejas dienā projekts startē ar laika līniju, kas uzskatāmi parāda nozīmīgākos punktus Dailes teātra vēsturē, un divām pirmajām sērijām – stāstu par Dailes teātra ēku un ieskatu tajā, kā, sadarbojoties režisoram un scenogrāfam, dzimst izrāde un kā maketu darbnīcā no idejas veidojas jau taustāma izrādes forma.

Vairākos projekta posmos lasītājs varēs ielūkoties Dailes teātra darbnīcās un rekvizītu noliktavā, iepazīties ar cilvēkiem, kuri stāv aiz starmešu gaismām, uzzināt, kā top skatuves tērpi, kas notiek aizkulisēs mirkli pirms skatuves priekškara atvēršanās un daudz citu lietu, bez kurām teātra maģija nevarētu notikt. 

Spied uz teātra ēkas, lai dotos uz projekta lapu!

Dailes teātra simtgade un projekts Dailes teātris 100 ir daļa no Latvijas valsts simtgades programmas

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem