Jūdžins O’Nīls
VALMIERAS DRĀMAS TEĀTRA IZRĀDE "SĒRAS PIESTĀV ELEKTRAI"

Lielā zāle

Traģēdija 3 daļās
Pirmizrāde - 2023. gada 25. februārī
Izrādes ilgums - 3h 30min

Tāpat, kā visiem citiem, arī Menoniem ir skeleti skapjos – tikai daudz ļaunāki. Menonu dzimtas stāsts risinās 19. gadsimta 60. gados Jaunanglijas pilsētiņas nomalē pēc Amerikas Pilsoņu kara beigām.

Jau 1926. gadā Jūdžins O’Nīls (1888 – 1953) savā piezīmju žurnālā aizdomājās, vai ir iespējams uzrakstīt mūsdienīgi psiholoģisku lugu, sakausējot to vienā veselumā ar seno grieķu traģēdiju sižetu. O’Nīla vēršanās pie antīkā mīta bija saistīta ar krīzes iestāšanos viņa laika intelektuālajā un garīgajā sfērā, kura izveidojās pēc Pirmā Pasaules kara. Taču atšķirībā no Eshila un Sofokla – O’Nīls neuzskatīja, ka slepkavība var būt taisnīga. Viņš bija iepazinies ar seno grieķu tekstiem, vācu filozofa Nīčes idejām, Freida un Junga psihoanalīzi, to visu iekļaujot savā jaunajā darbā „Sēras piestāv Elektrai” (1931), nodēvējot par „visambiciozāko lietu, ko esmu risinājis.”

Izrādes pamattēma, atšķirībā no antīkajiem paraugiem, ir nevis cilvēka sadursme ar nepielūdzamo likteni, bet gan personības sadursme ar dziļi cilvēka iekšienē noglabātajiem noslēpumiem, kaislībām un vēlmēm. Savdabīgas pārdomas par tām mācībām, ko cilvēcei snieguši šausminošie un bezjēdzīgie kari, iekšējā refleksija un sirdsapziņas parādīšanās cilvēka dvēselē – tas ir mūsu laikmets, kas turpina mīta likteni un “pārraksta” tā nobeigumu.

Izrāde nominēta 2022./2023. sezonas “Spēlmaņu nakts” balvai 8 nominācijās:
Gada mazās formas izrāde
Gada aktrise otrā plāna lomā – Ieva Puķe par Kristīnas Menonas lomu
Gada aktieris otrā plāna lomā – Kārlis Freimanis par Ezras Menona lomu
Gada jaunais skatuves mākslinieks – Diāna Krista Stafecka par Lavīnijas Menonas lomu
Gada scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis
Gada kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa
Gada jaundarbs mūzikā – Emīls Zilberts
Gada gaismu vai video mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis

  Lomās

  Aksels Aizkalns, Rūdis Bīviņš, Kārlis Freimanis, Ingus Kniploks, Mārtiņš Meiers, Inese Pudža, Ieva Puķe, Diāna Krista Stafecka

  Radošā komanda

  Režisore un tulkotāja
  Inese Mičule
  Scenogrāfs
  Mārtiņš Vilkārsis
  Kostīmu māksliniece
  Ilze Vītoliņa
  Gaismu mākslinieks
  Mārtiņš Feldmanis
  Komponists
  Emīls Zilberts

  Atsauksmes

  Pievienot komentāru
  Pievienot

  Alicija Rediko 27.03.2024 10:30
  Vakar Ventspilī teātra namā "Jūros vārti "noskatījos izrādi "Sēras piestāv Elektrai". Biju ļoti skeptiskā, bet tas ir viena no labākām izrādēm, ko kādreiz esmu skatījusi. Trīs ar pus stundas paskrēja nemanāmi, viena elpā. Viss bija izcili - scenogrāfija, izcilā aktieru spēle (it īpaši galvenā loma Diānai Stafeckai), gaisma, kostīmi (melnā balles kleita pēdējā cēlienā kā mākslas elements). Izrādes tēma par "slimo" mīlestību starp meitu un tēvu, māti un dēlu, māsu un brāli. Tad, kad esi sižeta virtulī tu nedomā vai tas ir slikti, vai labi, tu jūti līdzi katram. Paldies režisorei un visai komandai par MĀKSLU. Un arī tēma par karu un par cilvēkiem, kas kādreiz atgriezīsies savās ģimenēs, diemžēl ir aktuāla un ir liela traģēdija visām iesaistītam pusēm.
  Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

  Izmantotās sīkdatnes

  Pieteikties jaunumiem