Dailes teātrī prezentē Līvijas Dūmiņas grāmatu “Artūra Skrastiņa Spogulija”

Īpašā pasākumā Dailes teātrī prezentēta teātra kritiķes Līvijas Dūmiņas grāmata “Artūra Skrastiņa Spogulija”, kas ir veltījums vienam no šīs paaudzes vadošajiem aktieriem. Šogad aprit 25 gadi, kopš Artūrs Skrastiņš spēlē šajā teātrī. Grāmatas atvēršanas svētkos autori un aktieri ieradās sveikt kolēģi, tuvinieki un teātra draugi.

Grāmatā “Artūra Skrastiņa Spogulija”, ko klajā laidis apgāds “Zvaigzne ABC”, Līvija Dūmiņa atklāj aktiera ceļu līdz lielajai skatuvei un kino ekrāniem, kā arī ļoti atklāti runā ne tikai ar pašu Artūru Skrastiņu, bet arī cilvēkiem, ar kuriem krustojušies viņa ceļi gan privātajā, gan profesionālajā dzīvē. Kā atzīst grāmatas autore, viņa ir zinājusi, ka grib rakstīt grāmatu par aktieri, nevis režisoru vai kādas citas teātra profesijas pārstāvi.

“Izvēlējos savas paaudzes mākslinieku, par kura darbu jau tolaik, 2004. gadā, kad dzima grāmatas ideja,  jūsmoju pārliecībā, ka viņš Latvijas ir labākais aktieris,” par darba tapšanas aizkulisēm stāsta Līvija Dūmiņa. “Pretēji stereotipiskajam pieņēmumam, ka visas teātra kritiķes ir caurkritušas aktrises, es nekad neesmu gribējusi būt aktrise. Taču mani ļoti interesē aktiera psiholoģija un profesijas specifika – kā rit darbs ar lomu, kā veidojas tēls, kā notiek maģiskā pārtapšana, kur sākas aktieris un beidzas režisors, un otrādi. Tāpēc grāmatā esmu pētījusi Artūru Skrastiņu, kļūstot par spoguli, kurā uztvert viņa personības un talanta atspulgu. Protams, ka šis atspulgs nebūtu pilnīgs bez konteksta, ko devusi ģimene, draugi un kolēģi, tāpēc grāmata nav tikai stāsts par aktieri Artūru Skrastiņu. Tas ir arī stāsts par Dailes teātri un nozīmīgākajām personībām, ar kurām kopā Artūrs Skrastiņš 25 gadus veidojis šī teātra vēsturi.”

Artūrs Skrastiņš stāsta, ka pirms 16 gadiem viņu uzrunāja tolaik vēl topošā teātra kritiķe Līvija Dūmiņa, un jau sākotnēji viņa uzstādījums bijis, lai grāmatā atainotie notikumi būtu atklāti un patiesi.

“Grāmata nav garlaicīgs biogrāfisks romāns, un tā ir ne tikai par mani, bet arī par Dailes teātra pēdējo 25 gadu vēsturi,” atzīst Artūrs Skrastiņš.” Tajā ir daudz piedzīvojumu, kas atspoguļoti maksimāli godīgi, neko neizskaistinot vai nepiegludinot. 2004. gadā, kad ar Līviju sākām strādāt pie grāmatas, mans uzstādījums bija, ka tai nav iznākšanas termiņa – tā tiks izdota tad, kad būs gatava pēc būtības.  Tam vajadzēja 16 gadus.”

Grāmatas ilustrāciju un vāka autore ir Ilze Vītoliņa – kostīmu māksliniece, ar kuru Artūram Skrastiņam bijusi ilgstoša sadarbība, veidojot tēlus dažādām lomām. Grāmatā apskatāmas ne tikai fotogrāfijas no izrādēm, bet arī Ilzes Vītoliņas kostīmu skices.

Grāmatu “Artūra Skrastiņa Spogulija” var iegādāties apgāda “Zvaigzne ABC” un citās Latvijas lielākajās grāmatnīcās. Tā pieejama arī e-grāmatas formātā.

Pasākuma foto galerija ŠEIT!

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem