
Lisaboa Houbrehtsa, pēc Hermaņa HesesSIDHARTA
Lielā zāle
Mūzikas teātrisPasaules pirmizrāde Rūras triennālē 2026. gada 10. septembrī
Pirmizrāde - 2026. gada 21. oktobrī
Izrādes ilgums -
“No upes ūdeņiem pie manis plūda sapņi un nemierīgas domas. Arvien vairāk es apzinājos, ka citu cilvēku izrādītā mīlestība galu galā nespēs mani padarīt pilnībā laimīgu, sniegt man mieru un klusumu, pēc kura tik ļoti ilgojos.” (Hermanis Hese, “Sidharta”.)
Par skatuves burvi dēvētā beļģiete Lisaboa Houbrehtsa sapludina robežu starp dramatisko teātri un operu. Šobrīd Eiropā aktuālā režisore interpretē Hermaņa Heses romānu “Sidharta”, ievedot maģiskā stāstā par jauna brahmana garīgo ceļojumu uz apgaismību Indijā un meklējot sevis izzināšanas gudrību laicīgajā pasaulē. Izrāde top sadarbībā ar Dailes teātri, godalgoto Latvijas Radio kori un diriģentu Kasparu Putniņu.
Izrādes režisore un koncepta autore Houbrehtsa stāsta: “Man šī izrāde ir vingrinājums ego neesamībā. Tas ir mēģinājums atdalīt sevi no saviem sasniegumiem un ambīcijām. Ieturēt distanci un atvērties. Kā dervišs, kas dejo līdz kļūst tukšs, kļūst par kanālu starp zemes un debesu pasauli. Bet, lai to panāktu, ir jāatsakās no sevis. Meklējot savu būtību, Sidhartam ir nepārtraukti jāatvadās – jāatvadās no apkārtējās vides, ģimenes, draugiem, sava guru un tā tālāk, lai spētu atrast dzīves jēgu, remdinājumu un skaistumu.”
1922. gadā publicētajā romānā Hese skaidrā, poētiskā valodā stāsta par jauna cilvēka garīgo ceļojumu laikā starp 7. un 5. gadsimtu pirms mūsu ēras. Tas ir alegorisks stāsts par patiesā "es" meklējumiem, ko centrālais varonis paradoksālā kārtā atrod tikai tad, kad pilnībā atsakās no savas identitātes. Vēstījums rit caur pieredzi, nevis mācībām, apliecinot, ka patiesa apgaismība ir atrodama iekšēji, un tas ir izaicinājums matēriju, baudu un dziņu piepildītajā pasaulē.
Pulcējot komandā beļģu, venecuēliešu, nīderlandiešu, indiešu un latviešu māksliniekus, kopā ar amerikāņu komponisti Kerolainu Šovu top vērienīga, aizraujoša un pārlaicīga odiseja cilvēkam, kurš meklē atkalsavienošanos ar sevi un garīgumu. Izrāde jau tiek dēvēta par gada Eiropas teātra notikumu, un Dailes teātri tajā pārstāv aktrise Milēna Miškēviča, kā arī izcilais Latvijas Radio koris diriģenta Kaspara Putniņa virsvadībā.
Pēc Lukaša Tvarkovska “Orākula” (2025) “Sidharta” ir Dailes teātra otrā izrāde, kas pasaules pirmizrādi piedzīvos prestižajā Rūras triennālē. Tā gaidāma 10. septembrī, un jau oktobrī trīs izrādēs lieldarbu būs iespēja piedzīvot Latvijas un Baltijas skatītājiem. Dailes teātris ir izrādes “Sidharta” līdzproducents.
Producents: “Toneelhuis” teātris Antverpenē, Beļģijā, KVS (Beļģija)
Līdzproducenti: Rūras triennāle (Vācija), Dailes teātris, Starptautiskais Amsterdamas teātris ITA (Nīderlande)
Izpildproducents: “Toneelhuis” teātris Antverpenē, Beļģijā
Atbalsta Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra Beļģijas federālās valdības zemo nodokļu režīma pārvalde ar “Gallop Tax Shelter” starpniecību
Ko darīt Rīgā?
Lomās
- Milēna Miškēviča vai Lisaboa Houbrehtsa (Lisaboa Houbrechts), Meskerema Mēsa (Meskerem Mees), Šantala Šivalingapa (Shantala Shivalingappa), Klarona Makfadena (Claron McFadden), Umars Diko (Oumar Dicko), Kaspers Klausens (Casper Clausen), Samuels Marinjo (Samuel Mariño), Zila Hana (Zila Khan), Piedalās Latvijas Radio koris, Diriģents – Kaspars Putniņš
Radošā komanda
- Režija, koncepts un teksts
- Lisaboa Houbrehtsa (Lisaboa Houbrechts)
- Komponiste
- Kerolaina Šova (Caroline Shaw)
- Muzikālais vadītājs
- Kristians Balvigs (Christian Balvig)
- Muzikālā dramaturģija
- Anna Černomordika (Anna Chernomordik)
- Scenogrāfs
- Samijs van den Hēvels (Sammy Van den Heuvel)
- Kostīmu mākslinieks
- Umars Diko (Oumar Dicko)
- Gaismu māksliniece
- Fabiana Pičoli (Fabiana Piccioli)
- Skaņas dizains
- Jerūns Kenenss (Jeroen Kenens)
- Skaņas telpas autors
- Brehts Bēselinks (Brecht Beuselinck)
- Producente (Dailes teātris)
- Līga Svempe
Tuvākās izrādes
Atsauksmes
