Sapnis par rudeni

Kamerzāle

Mistērija 1 daļā.
No norvēģu valodas tulkojusi Solveiga Elsberga.
Pirmizrāde - 2007. gada 7. oktobrī
Izrādes ilgums - -

Pēc Jona Foses motīviem.

Jons Fose (1959) ir populārākais mūsdienu Norvēģijas lugu autors un ļoti īpaša balss laikmetīgajā dramaturģijā. Viņam raksturīgais koncentrētais minimālisms, poētiskā valoda, spēles ar niansēm, pustoņiem, pauzēm rada netveramu pāreju no reālisma uz absurdu, no prozas uz dzeju, no īstenības uz sapni, no tagadnes uz pagātni. Atskaņas no Čehova, Beketa, Kafkas intonācijām Jona Foses lugās arvien vairāk vilina teātra režisorus visā Eiropā.

„Sapnis par rudeni" ir noslēpumaina un trausla luga. Luga-atmiņas. Vīrietis un Sieviete, viņu dzīves gaita un cilvēki tiem līdzās. Te būtisks ir nevis sižets, bet gan laiks un tā nemanāmi nežēlīgais plūdums. Gadi, kas pagaist nebūtībā. Cilvēki mirst mūsu acu priekšā katru savas dzīves mirkli. Šodienas realitāte nākamajā brīdī pārvēršas gaišu skumju apvēdītās atmiņās. Vienīgais veids, kā glābties šajā bezgalīgajā pasaulē - priekā, sāpēs, bailēs, izmisumā piekļauties viens otram. Patverties tajā kaitinoši neizprotamajā, neizskaidrojamajā, bet tik ļoti sajūtamajā sapnī, ko mēs saucam par mīlestību.

Režisors Mihails Gruzdovs: "Lugas drēbi veido atmiņu mozaīka no emocionāli visdziļākajiem, spilgtākajiem cilvēka dzīves mirkļiem. Pēdējā mūža stunda - tā ir iespēja atskatīties uz savu dzīvi. Gan ar tās augsto poēziju, gan arī ar vieglu humoru. Mūsdienu dramaturģija sniedz šīs jaunās, neparedzamās izjūtas, kas pilnīgi atšķiras no pierastajiem sižetu un attiecību modeļiem, ko piedāvā klasika vai postmodernisma drāma. Šis ir mūsu mēģinājums atšifrēt maģiski mīklaino lugu un tajā iekodēto noslēpumu. Tādēļ šoreiz mēs uzrunājam savā ziņā elitāru skatītāju, kurš nāk uz teātri ieklausīties sevī un pasaulē."

Izrādē skan Imanta Zemzara mūzika.

Lomās

Juris Žagars
(Vīrietis)
Aivars Siliņš
(Tēvs)
Kristīne Nevarauska
(Sieviete)
Akvelīna Līvmane
(Māte)
Indra Briķe
(Grija)

Radošā komanda

Kostīmu māksliniece
Kristīne Pasternaka
Scenogrāfs
Gints Sippo
Režisors
Mihails Gruzdovs
Gaismu māksliniece
Māra Vaļikova
Mūzikas konsultants
Juris Vaivods

Atsauksmes

Pievienot komentāru
Pievienot

15.11.2008 10:26
Baiss stāsts par cilvēku nevis nevēlēšanos [lai gan dažbrīd arī tā], bet nespēju saprasties.
Pēdējā izrādē aktieri spēlēja kā Pēdējo...
Bet - luga patiesi kā kapi. Un ne jau gaišie Latvijas, veļu pilnie...
Paldies visiem!
15.11.2008 10:26
Baiss stāsts par cilvēku nevis nevēlēšanos [lai gan dažbrīd arī tā], bet nespēju saprasties.
Pēdējā izrādē aktieri spēlēja kā Pēdējo...
Bet - luga patiesi kā kapi. Un ne jau gaišie Latvijas, ve
04.05.2008 22:41
Gruzdovs kā parasti veiksmīgi sakomplektējis aktierus, katrs labs un neapstrīdams savā vietā. Veiksmīgs skatuves noformējums. Labs gabaliņš gardēžiem!
03.04.2008 21:48
Nu patīk man Gruzdova izrādes! Arī šī šķiet kārtējais meistardarbs. Bet jāpiekrīt - izrāde ne visiem...
08.03.2008 20:47
Mulsinoša izrāde. Nebūtu tik dārga biļete ietu vēlreiz.
Paldies aktieriem!
04.02.2008 17:16
Emocionāli ļoti spēcīga izrāde!Patika.Ļoti! Paldies režisoram un aktierim. Tiem kuriem interesē viegla un izklaidējoša rakstura izrādes - neieteiktu.
04.12.2007 21:43
Ļoti smeldzīga izrāde. Apbrīnoju kā aktieri var tik patiesi pasniegt tik grūtu tekstu. Laba izrāde, domās atgriežos un atgriežos...
01.12.2007 14:06
man ne visai patika!
26.11.2007 18:37
Palasīju negatīvās atsauksmes un tā kā sabijos, bet patiesībā tam nebija nekāda pamata - izrāde ir lieliski, paskrēja kā viens mirklis! Kaut kas mazliet netradicionālāks Dailei, lakoniska izrāde, kur liela nozīme vārdiem. Par oriģinālu aktieru izvēli (Žagars un Nevarauska) gan nevaru piekrist, tomēr ar baudu var skatīties visu spēli, arī Līvmanes, Siliņa un Briķes. IESAKU!!!
22.11.2007 14:47
Vai tikai kurts, varis un guntis nav viena un tā pati persona:))) Apskaužama neatlaidība! :)))
16.11.2007 23:37
Es ir' šokā! Šito stulbumu...Tur vienīgais, kas ir, - labi mīlētājlomu aktieri, uz kuriem paskatīties (starp citu, Žagars halturē) un pašausmināties, par to, ko viņi runā un dara uz mazās skatuves. Šitas ir tāds pats murdziņš kā "Spoku sonāte", ko ātri vien izņēma no repertuāra, jo tādas stulbības tomēr vēl inteliģentā latvju tauta nebūs gatava pieņemt - neesam jau sagājuši sviestā. Ja kāds norvēģis "ot žiru besitsja" (aptreknējis jūk prātā), vai tad mums tas jāatdarina. Šitādus priekšlasījumus Gruzdova kungs var likt priekšā kaut kur Aptiekas vai Tvaika ielas apkaimē... Es tad labāk braucu uz Liepājas teātri "Tēvoci Vaņu" skatīties, nevis palikt "ku-kū" Dailes teātrī. Pat slavena teātra kritiķe, iedama no zāles ārā, smagi pūta. Domāju, ka kritikas būs iznīcinošas. Izsaku visdziļāko līdzjūtību izrādes ansamblim! Ceru, ka ilgi nebūs jāmokās!:)
15.11.2007 09:00
Paldies māksliniekiem par izrādi! Visi ļoti labi, bet īpaši patika A. Līvmane un A. Siliņš. Orģināla lakoniskā dekorācija.
10.11.2007 18:02
2 dienas emocijas ceļas un krīt. laikam tomēr ceļas, ja gribas komentēt. Akvelīna nepārspējama. Kliegt vajag, ja jākliedz - tas bija labi. No Jura gaidīju vairāk. Mana problēma. Visiem iesaku noskatīties
10.11.2007 13:25
Patika izrāde. Aktieri vienkārši lieliski. Paldies!
Gribētu ieteikt citiem vai uzdāvināt biļetes, BET diemžēl nevarēšu atļauties. Draugi arī nav no bagātajiem. Ļoti žēl.
09.11.2007 17:35
Plašās pasaules krastā nav gluži tik kapeņu stāstiņi.
08.11.2007 22:56
Aktieri labi. Nevaru teikt, ka izrāde nepatika. Tāda mazliet crazy, tas gan.
08.11.2007 21:15
Hmm..., Dailē šī sezona iesākusies ar tādiem kapeņu stāstiņiem- Sapnis par Rudeni; Ivonna, tad vēl Drakula... nē, laikam neiešu, lai arī aktieru ansamblis vilinošs..
25.10.2007 22:43
Tik pretējas atsauksmes, ka laikam vajadzēs tomēr iet pašai paskatīties kā tur īsti ir:)
25.10.2007 00:04
Tas, ka viens otrs norvēģis kādreiz uzrakstījis pa labam sacerējumam vēl nenozīmē, ka jebkura viņu ludziņa jādramtizē. Arī šīs lugas uzvešana ir drīzāk pārpratums. Dižie mērķi, kas it kā izvirzīti lugā, tiek sasniegti pa mākslīgām konstrukcijām - visu laiku murkšķoties jeb svaidoties triju laiku (pagātnes, tagadnes un nākotnes) murgainos kalambūros. Ja kādam ir problēmas un viņš visu laiku grib dzīvoties pa kapiem, kāpēc tas būtu jāliek darīt arī skatītājam. Piesaistīti labi aktieri, kuriem nabadziņiem jāatkārto nedaudzas frāzes 10 veidos - tas drīzāk velk aprobežotības, nevis mākslas virzienā. Ja kāds šajā izrādē saskata lielu mākslu, tad pasakiet, kur tā ir??? Tā ir labu talantu -Žagara, Līvmanes, Nevarauskas un Siliņa mocīšana starp mākslīgajām podiņeglītēm. Labi, ka izrādei nav pārtraukuma, jo citādi pēc tā jau tā mazājā kamerzālē pie eglītēm paliktu tikai saujiņa skatītāju. Negribas teikt to vārdu, bet jāsaka - tas nav ne diži, ne skaisti, ne asprātīgi, bet vienkārši stulbi... Atvainojiet!
23.10.2007 21:12
Ļoti smalka izrāde. Paldies visam ansamblim!

Pagājušo gadu redzēju te pieminēto Laimīgā Blūmentāle. Ja salīdzina, tā bija tāda padomju laika bulka, tad šī izrāde ir kā delikatese no Vincenta:)
17.10.2007 19:40
Man gan patika un nemaz ar nebija tos daudzpiesauktos latus žēl. Sulīga pašironija, spēcīgi raksturi. Īpaši jau Nevarauska, izrādās var notēlot gan trauslu, gan tādu ar krampi.
Dīvaini, ka šo gabalu salīdzina ar balagānīgo Blūmentāli. Man tieši tā izrāde likās ļoti švaks materiāls, tāds pa ķēķi vien.
Bet katram savs. Katrā ziņā, ja kāds man prasītu ko labāk skatīties, ieteiktu Sapni par rudeni nevis Blūmentāli.
17.10.2007 11:47
Es arī vīlos (10 latus tiešām žēl). Izrāde vāja. Ja citas izrādes gribas atcerēties vēl un vēl, tad par šo izrādi tā īsti nemaz nav ko atcerēties. Ak, vienīgi A. Līvmane ļoti patika. K.Navarauskas tēlojums zem katras kritikas, ļoti, ļoti vājš.
16.10.2007 23:47
Esmu dziļis vīlies, ka patas galvenais režisors atļāvies uzvest tik vāju norvēģu īsludziņu. Gar-laicī-gi! It kā tiek runāts par aktuālām lietām, bet tik neinteresanti, ka jāžāvājas. Šādu izrādi var rādīt tiešām tikai kamerzālē, jo citādi jau 5 izrādēm tā būtu jāņem ārā no repertuāra cilvēku trūkuma dēļ. Ir tā, ka man pēc izrādes negribas par tur redzēto i domāt. Žēl tās stundas un 15 minūšu par kurām esmu samaksājis 10 latus. Laimīgajā Būmentālē pretstatā ir vismaz kaut kas. Žēl aktieru, kam jāspēlē tik vāja literārā materiāla darbā... Bet uz Daili jau iešu arī turpmāk - mani iedvesmoja brīnumjaukā Ivonna... 10 cepures nost!
13.10.2007 20:40
Pārdomas rosinoša izrāde. Patīkami, ka visi aktieri parādās jaunā kvalitātē. Gruzdovs malacis, ka izvēlējies tieši šādu aktieru salikumu.

P.S. Žēl, ka nebija izsludināts, ka A.Siliņam jubileja, būtu ziedus paķērusi. Kā nekā manas mātes "mīlulis". Sveicieni un lai daudz jaunu lomu!
13.10.2007 00:04
izrāde tīri normāla, tikai man ļoti nepatīk, ja izrādē bļauj/kliedz!
necerēts bija Kristīnes Nevarauskas tēlojums, jo bij ticams un agrāk neredzēts.
Žagars. Akvelīna Līvmane, Indra Briķe, Aivars Siliņš. visi labi
12.10.2007 23:11
/gribas redzēt
08.10.2007 21:08
Dvēseli izpurinoša izrāde. Šķiet ļoti, ļoti aktuāla, jo zinu neskaitāmus vīriešus, kas savu dzīvi noved reālā divsievībā. Un tik atpazīstamas vecāku un pieaugušo bērnu attiecības!
Kaut kā likās, ka Gruzdovs izticis bez saviem nodrāztajiem štampiem. Arī aktieru izvēle ne gluži tradicionālā un tas vienmēr priecē.
Lielais paldies par šo mākslas darbu visai radošajai grupai, pat grūti izcelt kādu, viss labi! Paldies!
08.10.2007 11:35
Patika ļoti,- aktrises perfektas, it īpaši Akvelīna Līvmane, ļoti spoži un pārliecinoši. Paldies!
08.10.2007 00:18
tīri ok. it kā nav kur piesieties.
materiāls labs un iestudēts tik labi, cik vispār iespējams.
neba nu ļoti ļoti aizrāva, bet patiešām jauki un tīri. forši aktieri, forša režija, foršs vizuālais.
07.10.2007 21:05
Man izrade patika, iesaku aiziet, busiet gandariti! Aktieri visi bija perfekti!!!!!!!!!!!!!!! Paldies rezisoram Mihailam Gruzdovam!!!!!!!!!!!!
07.10.2007 19:48
Patiešām simpātiska izrāde, vairāki aktieri parādās pavisam negaidīti/atšķirīgi no iepriekšējām lomām. Skumjš humors.
Lai izdodas turpmākais!
Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem