Oskars Koršunovs (Oskaras Koršunovas, Lietuva)

„Arī tradīciju noārdīšana ir tradīcija," saka Oskars Koršunovs (1969) - vadošais lietuviešu teātra režisors, kurš pēdējā desmitgadē daudz un regulāri iestudē izrādes Eiropas teātros (Lietuvā, Norvēģijā, Polijā, Itālijā, Francijā, Krievijā, Zviedrijā). Viņa darbus raksturo īpatnēja, ļoti dinamiska teātra valoda.

Oskars Koršunovs studējis Lietuvas Mūzikas akadēmijā režisora Jona Vaitkus kursā (1988-1994), kur ieguvis bakalaura un maģistra grādu teātra režijā. 20.gadsimta 90.gados viņš strādājis Lietuvas Akadēmiskajā drāmas teātrī, bet 1998.gadā kopā ar dažiem domubiedriem nodibinājis pats savu - Oskara Koršunova teātri, ko saīsināti vienkārši sauc par „OKT". Režisors sācis savu daiļradi visai agresīvi - kā „jaunais, dusmīgais" režisors, iestudējot Eiropas moderno dramaturgu-dumpinieku lugas (B.M.Koltesu, M. fon Maienburgu, M.Reivenhilu, S.Keinu) un fokusējoties uz ikdienas realitāti, haosu, dzīves absurdu un paradoksu. Šo lugu dinamiskums provocē arī izrāžu dinamismu. „Mūsdienu paaudze vairs nevēlas meditēt, miegaini vērojot darbību, kas tik tikko attīstās. Visam ir jānotiek ātri," - apgalvo Koršunovs. Īpaši daudz režisors iestudējis krievu sirreālista Daniila Harmsa darbus.

Tagad līdztekus šāda veida darbiem Koršunovs arvien biežāk pievēršas arī pasaules klasikai, sekojot savam mākslinieciskajam kredo - iestudēt klasikas darbus kā mūsdienu lugas, izceļot to, kas ir svarīgs mūsu laikam, savukārt mūsdienu lugas - kā klasikas darbus, uzsverot universālo un mūžīgo. Pēc režisora domām, mūsdienu teātrim ir jāatspoguļo tagadnes realitāte un dažreiz jābūt pat priekšā savam laikam, jāparedz nākotne un jābūt sava veida brīdinājumam. Balstoties uz šo principu, ir iestudētas OKT pazīstamākās izrādes, kas veidojušas un joprojām veido šī teātra repertuāru: M.Reivenhila „Shopping & Fucking" (1999), V.Šekspīra „Sapnis vasaras naktī" (1999), „Romeo un Džuljeta" (2003) un „Hamlets" (2008), M. fon Maienburga „Ugunsseja" (2000), Sofokla „Valdnieks Eidips" (2002), M.Bulgakova „Meistars un Margarita" (izrāde iestudēta 2000.gadā un joprojām ir Lietuvas Nacionālā drāmas teātra repertuārā), brāļu Presņakovu „Spēlējot upuri" (2005), M.Gorkija „Dibenā" (par šo izrādi Lietuvas Republikas Kultūras ministrija 2011.gadā viņam piešķīrusi augstāko teātra apbalvojumu „Skatuves zelta krustu"), kā arī M.Ivaškeviča „Izraidītie" (2011) - iestudējums, kas Viļņā jau paspējis iemantot „kulta izrādes" statusu.

1990.gadā, vēl būdams teātra režijas students, Oskars Koršunovs saņem Edinburgas festivāla balvu - tas ir simbolisks sākums, kas iezīmē ceļu uz visnozīmīgākajiem starptautiskajiem apbalvojumiem. Oskara Koršunova izrādes regulāri piedalās prestižajā Aviņjonas teātra festivālā. 2006.gadā Koršunovs saņēmis prestižo Eiropas teātra Jaunās realitātes balvu. 2009.gadā režisoram ir piešķirts Francijas Literatūras un mākslas ordeņa kavaliera goda tituls.

 

Publikācijas

Dailesteatris.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.

Izmantotās sīkdatnes

Pieteikties jaunumiem